Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
 

Przedszkole Samorządowe nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi im. Krasnala Hałabały w Turku

ul. Browarna 5, 62-700 Turek

 

Regulamin korzystania ze stołówki

Regulamin korzystania ze stołówki
Przedszkola Samorządowego Nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi
im. Krasnala Hałabały w Turku

 

Podstawa prawna:

  • Art. 52 ust.12 ustawy z 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz. U.  z  2021 r. poz. 1930);
  • Art.106 i art.108 ust.4 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo Oświatowe (Dz. U. z 2021  r., poz. 1082);
  • Art. 52c ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. z 2020 r. poz. 2021, 2022 r. poz. 24, 138);
  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 lipca 2016 r. w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty oraz wymagań, jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach (Dz. U. z 2016 r. poz. 1154), zwane dalej rozporządzeniem;
  • Uchwała Nr XIV/156/08 Rady Miejskiej Turku z dnia 21 lutego 2008 r.

§ 1.

  1. Przedszkole Samorządowe Nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi im. Krasnala Hałabały w Turku, zwane dalej przedszkolem, prowadzi żywienie zbiorowe dzieci.
  2. Przedszkole nie prowadzi indywidualnego żywienia dzieci.
  3. Stołówka przedszkolna - sale pobytu dzieci -  jest miejscem spożywania posiłków przygotowanych przez kuchnię przedszkolną dla dzieci uczęszczających do przedszkola.
  4. Korzystanie z posiłków w stołówce przedszkolnej jest odpłatne.
  5. Posiłki wydawane są:
  • dzieciom z przedszkola, których rodzice wnoszą opłaty indywidualne za wyżywienie,
  • dzieciom z przedszkola, których dożywianie refunduje MOPS w Turku,
  • zainteresowanym pracowniom przedszkola, ponoszącym opłaty z tego  tytułu.
  1.  Dziecko  przebywające w  przedszkolu 5 godzin powinno korzystać przynajmniej z dwóch posiłków (nie ma możliwości przyprowadzania dzieci po śniadaniu i odbierania przed obiadem – bez korzystania z posiłków).

§ 2.

  1. Kuchnia przedszkolna przygotowuje posiłki zgodnie z zaleceniami żywieniowymi Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie.
  2. Na posiłki wydawane przez kuchnię składają się:
  • śniadanie,
  • dwudaniowy obiad,
  • podwieczorek.

3. W ramach żywienia zbiorowego dzieciom i młodzieży stosowane są wyłącznie środki spożywcze, które spełniają wymagania określone w przepisach wydanych na podstawie art. 52 ust. 6 ustawy o bezpieczeństwie żywności.

§ 3.

  1. Dziecko może korzystać z 2 lub 3 posiłków w zależności od deklaracji rodziców. Rodzice deklarują korzystanie z posiłków w deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego lub we wniosku o przyjęcie dziecka do przedszkola.
  2. Opłata za posiłki wynosi:
  • śniadanie – 2,55 zł,
  • obiad – 4,25 zł,
  • podwieczorek – 1,70 zł.
  1. Rodzice informowani są o wysokości stawki opłaty za posiłki na  pierwszym zebraniu ogólnym w nowym roku szkolnym, dodatkowo informacja udostępniona jest na tablicy ogłoszeń w holu przedszkola i na stronie http://przedszkole8_turek@interia.pl.
  2. Wysokość stawki opłaty za posiłki może ulec zmianie w trakcie roku szkolnego, w związku ze zmianami rynkowych cen żywności, o czym rodzice zostaną powiadomieni z jednomiesięcznym wyprzedzeniem, skutkującym w kolejnym miesiącu rozliczeniowym.

§ 4.

  1. Opłaty za posiłki  należy wpłacać w terminie do 15 każdego miesiąca kalendarzowego u intendenta przedszkola lub przelewem na konto przedszkola (na podstawie pisemnej deklaracji). Datą uiszczenia opłaty jest data wpływu opłaty na konto przedszkola. Za opóźnienie we wnoszeniu opłat Rodzic zobowiązany jest do uiszczenia odsetek ustawowej wysokości.
  2. Opłata za posiłki naliczana jest i pobierana z góry.
  3. W przypadku ciągłej nieobecności dziecka trwającej ponad 3 dni, przedszkole zwraca opłatę za posiłki za dni nieobecności pomniejszoną o opłatę za pierwsze dwa dni  nieobecności Dziecka, w formie odpisu w kolejnym miesiącu. Opłata za posiłki podlega zwrotowi za każdy dzień nieobecności, jeżeli absencja dziecka zostanie zgłoszona z co najmniej 3 dniowym  wyprzedzeniem.
  4. Naliczanie opłaty za posiłki dokonywane jest na podstawie zapisu frekwencji
    w dzienniku zajęć prowadzonym przez nauczycielki  poszczególnych grup wiekowych i zgodnie deklaracją rodziców.

§ 5.

  1. Pracownik zatrudniony na stanowisku kucharza lub pomocy kuchennej jest uprawniony do korzystania z bezpłatnego wyżywienia w czasie wykonywania pracy, natomiast pozostali pracownicy obsługi przedszkola, korzystający z posiłków pokrywają pełny koszt zakupu zużytych do przygotowania posiłku –„wsad do kotła” - zgodnie z postanowieniami Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy zawartego w dniu 30 sierpnia 1999 r. wpisanego do Rejestru w dniu 13.10.1999 r. Nr U-CX.
  2. Nauczyciele  przedszkola korzystający ze stołówki przedszkola pokrywają pełny koszt przygotowania posiłku w wysokości surowców zużytych do przygotowania posiłku –„wsad do kotła” wraz z kosztami rzeczowymi i osobowymi jej prowadzenia, na podstawie sporządzonej kalkulacji.
  3. W okresie przerwy wakacyjnej odpłatność za korzystanie ze stołówki przedszkolnej jest pobierana tylko od dzieci uczęszczających do przedszkola w miesiącu dyżurowania przedszkola.
  4. Posiłki wydawane są  w dniach pracy przedszkola w godzinach:
  • śniadanie – 8.30;
  • obiad – 11.30;
  • podwieczorek - 14.00.
  1. W uzasadnionych przypadkach wynikających z organizacji pracy przedszkola (np. wyjść i wycieczek, uroczystości, absencji pracowniczej, zmniejszenia frekwencji dzieci  itp.) dyrektor może zmienić organizację posiłków w przedszkolu.

§ 6.

  1. Dzieci mają w salach pobytu dostęp do wody pitnej na żądanie.
  2. Woda na żądanie udostępniana jest także w trakcie pobytu w ogrodzie przedszkolnym, jeśli temperatura otoczenia jest wysoka. Decyzję w tym zakresie podejmuje nauczyciel, pod  opieką którego przebywają dzieci.
  3. Rodzice, których dzieci powinny przestrzegać diet wykluczających niektóre produkty lub podstawowe alergeny zobowiązani są do zachowania poniższej procedury:
  • złożenie wniosku w formie pisemnej lub ustnej informacji do dyrektora o przygotowywanie posiłków pozbawionych niektórych składników lub ich zastąpienia innymi;
  • dołączenie do wniosku zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego konieczność zastosowania eliminacji składników – alergenów niekorzystnych dla zdrowia,
  • respektowanie ostatecznej decyzji w sprawie żywienia dziecka podjętej przez dyrektora.
  1. Nie dopuszcza się przynoszenia przez rodziców gotowych posiłków dla dzieci.
  2. Nie dopuszcza się wynoszenia poza stołówkę posiłków przygotowanych przez kuchnię przedszkolną.
  3. Kuchnia nie przyjmuje od rodziców produktów lub półproduktów w celu dalszego ich wykorzystania lub przetworzenia i wydania dzieciom.
  4. Intendentka przedszkola w uzgodnieniu z kucharką przedszkola, ustala jadłospis.  Jadłospis jest wywieszany na tablicy informacyjnej dla rodziców. Dopuszcza się możliwość zmiany w codziennym w jadłospisie.
  5. W sprawach dotyczących korzystania ze stołówki, a nieokreślonych w niniejszym regulaminie decyzję podejmuje Dyrektor przedszkola.
  6. Nadzór nad prawidłowym, bezpiecznym i estetycznym wydawaniem posiłku ponosi dyrektor przedszkola i nauczyciel, pod opieką którego przebywają dzieci.
  7. Regulamin wchodzi w życie z dniem 01 marca 2022 r.

Informacje

Liczba wyświetleń: 298
Utworzono dnia: 05.03.2021

Historia publikacji

  • 17.02.2022 20:17, Administrator
    Edycja strony: Regulamin korzystania ze stołówki
  • 21.03.2021 14:42, Administrator
    Edycja strony: Regulamin korzystania ze stołówki
  • 05.03.2021 10:56, Administrator
    Dodanie strony: Klauzula COVID